Asus UL20FT, Debian Stretch amd64

Náhled na spuštěný  notebook:

Do Windows 8./8.1 na Asus UL20FT prostě nepůjdu a basta !

Je sice pravdou, že tento OS jsem již instaloval nesčetněkrát a to na všelijaké stroje, ale nastala situace, kdy jsem se nakonec tento OS prostě rozhodl odsunout do historie a to tak, jak to učinil sám jeho vývojář Microsoft v toto roce.

Zastavena podpora i vývoj ! 

Upgrade OS nečekaně darovaného a dosud funkčního Notebooku Asus UL20FT se pro mě stal výzvou. Nejde samo sebou na dnešní poměry o žádný herní stroj, ale pro účel přístupu na net plně postačí.

O Windows to již jistě nebude, leč než-li investovat 890,-Kč do Windows 8.1 Pro – elektronická licence k nahrazení stávajícího OS MS Windows 7.x64 (letos definitivně 19.2.2019 končí podpora), raději a prioritně investuji  obdobnou částku 749,- Kč do Baterie Asus UL20FT, což učiní notebook opět mobilním a OS Debian 9 amd64 (ten je již na uvedeném notebooku nainstalován) zajistí jako náhrada původního OS jeho obsluhu a další využití za minimálních investic

Baterie Asus A31-UL20, A32-UL20, A33-UL20 10,8/11,1V 4400mAh

K samotné instalaci je třeba debian-9.7.0-amd64-DVD-1.iso tedy první ze tří obrazů na DVD

a externí DVD mechaniku k nabootování po spuštění z dialogu F9 standardním postupem výběrem kurzorovou klávesou z menu vstupní instalační nabídky.

Z instalační nabídky Debianu Stretch jsem volil Expert graficky, což se může zdát méně zkušenému uživateli jako pojem příliš, leč prakticky nejschůdnější cesta., kde se budete dobře orientovat v tom, co vás v průběhu instalace tohoto skvělého operačního systému čeká a nemine.

Jde jen o postupné naplnění jednotlivých kroků instalace, kde budeme vyzváni k výběru jazyka, klávesnice uživatele a lokality, což souvisí s jazykem uživatelského prostředí a nebo chcete-li tak tzv. lokalizací.

V dalších krocích k zadání názvu počítače v síti (zadal jsem ASUS-UL20FT, není nutné než zadat jak se bude prezentovat notebook jako zařízení v síti a to bez diakritiky, tedy háčků, čárek a mezer !)

Název se může dle potřeby uživatele lišit, já zvolil jeho tovární označení.

Dále budete vyzváni k zadání přístupového hesla administrátora OS, k zadání jména běžného uživatele a jeho přístupového hesla.

Kromě aktuálního obrazu distribuce na DVD (USB Flash) je třeba připojit USB flash s ovladačem a provést v terminálu jako su (superuser/root) následující příkazy:Wifi a firmware: rtl_nic/rtl/rtl8168e-2.fw ftp.cz.debian.org/debian, což se balíček s ovladači pro WiFi Driver, tedy firmware-realtek_20161130-4_all.deb, který si vyžádá nataženín z usb jako jeden z kroků při instalaci Debianu Stretch na váš notebook a nebo jej lze doplnit po nastartování systému následně. Změna sources.list: Debian Sources List Generator

add

add

Příspěvek byl publikován v rubrice Debian, Internet se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.