Asus UL20FT, Debian Stretch amd64

O Windows to již jistě nebude, leč než-li investovat 890,-Kč do Windows 8.1 Pro – elektronická licence k nahrazení stávajícího OS MS Windows 7.x64 (letos definitivně 19.2.2019 končí podpora), raději a prioritně investuji  obdobnou částku 749,- Kč do Baterie Asus UL20FT, což učiní notebook opět mobilním a OS Debian 9 amd64 (ten je již na uvedeném notebooku nainstalován) zajistí jako náhrada původního OS jeho obsluhu a další využití za minimálních investic. Je sice pravdou, že tento OS jsem již instaloval nesčetněkrát a to na všelijaké stroje, ale nastala situace, kdy jsem se nakonec tento OS prostě rozhodl odsunout do historie a to tak, jak to učinil sám jeho vývojář Microsoft v toto roce: Přehled informací o životním cyklu Windows – Microsoft Support. Upgrade OS nečekaně darovaného a dosud funkčního Notebooku Asus UL20FT se pro mě stal výzvou. Nejde samo sebou na dnešní poměry o žádný herní stroj, ale pro účel přístupu na net plně postačí. A tak Windows 8./8.1 jako hlavního operační systém na Asus UL20FT prostě nebude ! Kromě aktuálního obrazu distribuce na DVD (USB Flash) je třeba si předem připravit USB flash s ovladačem pro Wifi kartu:

Wifi a firmware: rtl_nic/rtl/rtl8168e-2.fw ftp.cz.debian.org/debian, což se balíček s ovladači pro WiFi Driver, tedy firmware-realtek_20161130-4_all.deb, který si vyžádá nataženín z dalšího připraveného usb jako jeden z kroků při instalaci sítě Debianu Stretch na váš notebook a nebo jej lze doplnit i po nastartování systému následně.

K samotné instalaci je třeba debian-9.7.0-amd64-DVD-1.iso tedy alespoň první ze tří obrazů na DVD

a externí DVD mechaniku k nabootování po spuštění z dialogu F9 standardním postupem výběrem kurzorovou klávesou z menu vstupní instalační nabídky. Z instalační nabídky Debianu Stretch jsem volil Expert graficky, což se může zdát méně zkušenému uživateli jako pojem příliš, leč prakticky nejschůdnější cesta., kde se budete dobře orientovat v tom, co vás v průběhu instalace tohoto skvělého operačního systému čeká a nemine. Jde jen o postupné naplnění jednotlivých kroků instalace, kde budeme vyzváni k výběru jazyka, klávesnice uživatele a lokality, což souvisí s jazykem uživatelského prostředí a nebo chcete-li tak tzv. lokalizací. V dalších krocích k zadání názvu počítače v síti (zadal jsem ASUS-UL20FT, není nutné než zadat jak se bude prezentovat notebook jako zařízení v síti a to bez diakritiky, tedy háčků, čárek a mezer !). Název se může dle potřeby uživatele lišit, já zvolil jeho tovární označení. Dále budete vyzváni k zadání přístupového hesla administrátora OS, k zadání jména běžného uživatele a jeho přístupového hesla.

Změna sources.list: Debian Sources List Generator editujeme sources.list

a nahrazujeme jej nově vygenerovaným

přehled HW:

add

add

add

dual boot:

add fdisk

Pohled na display již funkčního debianu

FireFox: Vstupte do Firefoxu a do adresního řádku vepište: about:config a vyhledejte: zoom.minPercent: default 30, /moje hodnota 133 v procentech)a restartujte Firefox.

Příspěvek byl publikován v rubrice Internet, Linux se štítky , , , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

1 Response to Asus UL20FT, Debian Stretch amd64

 1. WebAdmin napsal:

  root@ASUS-UL20FT:/home/portable# apt-get install lshw

  root@ASUS-UL20FT:/home/portable# lshw -class network | grep -A 1 „bus info“ | grep name | awk -F‘: ‚ ‚{print $2}‘
  wlp3s0
  enp4s0
  root@ASUS-UL20FT:/home/portable#

  root@ASUS-UL20FT:/home/portable# ls -l /sys/class/net/ | grep -v virtual | grep -v wlan
  celkem 0
  lrwxrwxrwx 1 root root 0 dub 22 09:36 enp4s0 -> ../../devices/pci0000:00/0000:00:1c.5/0000:04:00.0/net/enp4s0
  lrwxrwxrwx 1 root root 0 dub 22 09:36 wlp3s0 -> ../../devices/pci0000:00/0000:00:1c.1/0000:03:00.0/net/wlp3s0
  root@ASUS-UL20FT:/home/portable#

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..