CZFree.NET a jak to vlastně začalo ?

Červenec 1993 nenápadně odstartoval něco, co změnilo budoucnost počítačů. Do této doby byly sběrnice v počítačích PC a RISC stanicích založeny typicky na firemních standardech. Poslední výkřik VESA Local Bus sice firemní nebyl, ale neměl perspektivu a nebyl multiplatformí, podporoval jen několik procesorů. Několik výrobců se to rozhodlo změnit.

Práce na PCI sběrnici započala v Intelu roku 1990; k projektu se brzy připojilo více firem, aby roku 1992 vytvořily PCI Special Interest Group. Cílem bylo vytvořit sběrnici pro počítače s procesory 386, 486, Pentium, Alpha AXP, PowerPC nebo MIPS, První norma pro elektronickou část PCI v1.0 vznikla 22. června 1992, obsahující i Plug and Play. Ovšem první definice slotu, vzorové základní desky a Power Managementu vznikla až v PCI v2.0 z 30. dubna 1993. Výrobci tak mohli až nyní začít produkovat první počítače s touto sběrnicí.

PCI v té době měla +5 V, datovou šířku 32 či 64 bitů a frekvenci 20 až 33 MHz. Velkým vzorem byla skvěle navržená sběrnice MCA, o které se dokonce zmiňuje i specifikace PCI sběrnice.

Historie CPU IV.
PCI sloty i konektor karty na PCI riseru (zdroj: www.commell.com.tw). Klepněte pro zobrazení v originální velikosti

První Windows NT, internet a prohlížeč Mosaic

Microsoft představil MS DOS 6.0. Roku 1993 se Windows se pěkně vybarvily. Nejdřív vznikla první verze NT-ček s názvem MS Windows NT 3.1 a Windows NT Advanced Server. Vznikla nejen verze pro pécéčka (procesory IA-32), ale i pro 64bitové Alpha AXP či MIPS R4000. Verze pro Intel 860 byla zrušena.

Koncem roku přišla nadstavba MS Windows for Workgroups 3.11, která potřebuje jen 386 a vyšší. Dne 30. dubna se na CERNu narodila světově rozšířená pavučina. První stránka měla adresu „nxoc01.cern.ch“. O osm dní dříve vznikl Mosaic 1.0, první prohlížeč.

Mezi nejprodávanější počítačové hry tohoto roku patřily Space Quest V, 688 Attack Sub, Prince of Persia, X-Wing, Lands of Lore, MS Flight Simulator 5.0, SimCity 2000 nebo Civilization. Já mít tak týden čas, tak si snad tu první Civilizaci zahraju… Tento rok vznikly také hry Epic Pinball, The Settlers (zatím jen pro Commodore), TFX nebo posledního prosince „UFO: Enemy Unknown“. Dne 10. prosince jistá firmička id Software uvedla hru Doom. To byl snad osud. Tyhle hry se nelíbí do té doby, než si zastřelíte svého prvního kamaráda.

Historie CPU IV.
Prince of Persia (zdroj: www.siteaboutnothing.com a  www.onlinegames.org.au). Klepněte pro zobrazení v originální velikosti

Historie CPU IV.
Doom (zdroj: http://theupwardspiral.files.wordpress.com). Klepněte pro zobrazení v originální velikosti

 V roce 2003 se i pro nás uvolnilo jako bezlicenčí pásmo, bezlicenční pásmo 2,4 GHz pro experimentování s přenosem internetového připojení právě touto cestou.

Do té doby sloužilo k pokusnému vysílání televize, což byla také zajímavá záležitost, se kterou jsme samo sebou taktéž experimentovali.

Přehled standardů IEEE 802.11
Standard Rok vydání Pásmo
[GHz]
Maximální
rychlost
[Mbit/s]
Fyzická
vrstva
původní IEEE 802.11 1997 2,4 2 DSSS a FHSS
IEEE 802.11a 1999 5 54 OFDM
IEEE 802.11b 1999 2,4 11 DSSS
IEEE 802.11g 2003 2,4 54 OFDM

Notno poznamenat, že jsme první poznatky a návody čerpali především z webovek Petra Šimandla, který se problematikou poměrně obsáhle teoreticky i pakticky zabýval a také hojně vstupovali do diskusí se zkušenějšími na diskusním fóru CZFree.NET a to zde: CZFree.Net forum – NODe JardaK, kde založil kolega JardaK vlákno na téma vlastního NODe na bázi PC.

Příspěvek byl publikován v rubrice Domain Name CZFree.NET, Internet se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..