NODe Name Jardak, CZFree.NET

CZFree.NET – hnutí za masivní a celoplošné šíření a rozšíření internetu, tedy jako Free alternativa vůči existujícímu monopolu SPT Telecom a ADSL, který dusil rozvoj internetové sítě svými poplatky.

Já měl v té době ještě k dispozici služební tlelefonní linku a kolega linku právě od SPT Telecom.

Stačilo sečít náklady a provoz linky SPT, řádově 1.200,- až 3.500,- Kč u kolegy a bylo patrno, že by náklady na telefonní přípojku za měsíc pokryly nákup jedné PCI WiFi karty, která jako taková byla cestou k bezdrátové, tedy WiFi komunikaci mezi počítači.

Vnikla tedy myšlenka, kterou jsme se jali za spolupráce s dalšími nadšenci z Olomouce, Nákla a dalšími zrealizovat.

Bylo třeba překonat základní problém, propojit dominantní místa páteřními spoji v dostupném bezlicenčním pásmu 2,4 GHz.

První smělý pokus o navázaní spojení s prvním funkčním přípojným bodem (nejdříve jen doma u kolegy JardaK-ka na pár metrů a posléze po nalezení hostitele druhého v pořadí NODe) nově vznikající sítě NODe Name PM, NODe base PC, Foerstrova 1, 11.NP, balkon s NODe Name Jardak, NODe base PC, Voskovcova 6.

Zde se započala po měsíci příprav, shánění potřebných komponent jako PCI WiFi karet, alternativních antén pro bezlicenční pásmo 2,4 GHz, tedy pásmo uvolněné po zrušení pásma pro do té doby v tomto pásmu provozovaní WiFi televizi naše neskutečně dobrodružná a vrušující éra vzniku jedny z prvních, ne-li vůbec první funkční WiFi sítě v Olomouci.

Příspěvek byl publikován v rubrice Debian, Domain Name CZFree.NET, Internet se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..