Velikonoční zahrádka a blahodárná dešťovka

Není to tak dlouho, co MŽP přijalo nový dotační program: Dešťovka – „Modrá úsporám“ a pod heslem (podotýkám jako moravák) nejen „Čechy jsou střechou Evropy, máme vodu jenom tu, která nám spadne.“ MŽP R. Brabec, jak jej označil sám ministr již dávno naši předkové tak činili, že zmíněnou dešťovku jako alternativu zálivky na své zahrádky používali. V uvedeném dokumentu a stanovených podmínkách je mimo jiné uvedeno:

Dotační program s pracovním názvem Modrá úsporám a oficiálním pojmenováním Dešťovka je určen také pro občany, kteří si problém s nedostatkem pitné vody uvědomují, smýšlejí ekologicky a chtějí ušetřit za drahou pitnou vodu. V pilotní fázi tohoto programu je vymezeno 100 milionů korun. Dotační program Dešťovka je rozdělen do čtyř kategorií a měl by být spuštěn od dubna tohoto roku. Nejjednodušší kategorií jsou dotace pro majitele rodinných i bytových domů na podzemní (především plastové) nádrže na dešťovou vodu. Tato voda se dá používat na zalévání zahrady, splachování toalety či úklid v domě. Ušetříte tak až přes polovinu denní spotřeby drahé pitné vody. Navíc stát přispěje až 50 %, a to nejen na koupi nádrže, ale také projekt, instalaci a čerpadlo. Dotovat se budou nádrže větší než dva tisíce litrů, nicméně se předpokládá, že majitelé zvolí rezervoáry objemnější.

Tím se stává takovýto program podpory za realizovatelný u rodinných domků. Pro případ našich zahrádek se podzemní záchytné nádrže pořizovat nechystáme, ale potvrdilo se ona téze, že co je pro „matičku“ Prahu a EU přelomem pokroku, je pro nás prostý to lid, logickým vyústěním a je dáno tzv. „selským rozumem“.

My jsme se již dávno vydali cestou plastových a kovových sudů, což je již od dob bývalé ČSSR v současné EU téměř výjimkou. Byli jsme zemí zahrádkářů s chatařů.

Příspěvek byl publikován v rubrice Uncategorized se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *