Máme samo sebou funkční phpMyAdmin s nainstalovanou vaší uživatelskou databází !!!
Přicházíme do terminálu uživatele:
a :~$ // použijeme překlopení se na prostředí root zadáním :~$ sudo -i a jeho hesla !!!
PS: Z prostředí uživatel je cílový adresář zablokován proti změnám, tedy práci v něm, tedy nepřístupný pro operace pro uživatel (:~$ uživatel), které budeme nutně potřebovat, tedy je zablokován proti Editaci, Mazání a Zápisu, tedy je nepřístupný právě k tomu (:~#root) je to, co nyní nezbytně potřebujeme !!!.
Nainstalujeme negrafického správce souborů mc (MCommander)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 |
// // :~$ // použijeme překlopení se na root prostředí zadáním sudo -i :~$ sudo -i [sudo] heslo pro portable: root@portable-UL20FT:~# // nainstalujem mcommander // :~# sudo apt install mc Načítají se seznamy balíků… Hotovo Vytváří se strom závislostí… Hotovo Načítají se stavové informace… Hotovo mc je již nejnovější verze (3:4.8.27-1). 0 aktualizováno, 0 nově instalováno, 0 k odstranění a 0 neaktualizováno. root@portable-UL20FT:~# |
Spouštíme terminál:
1 2 3 |
// // všimněte si :~# křížku, jste nyní root ! :~# mc |
Dále nezbytně musíme zip Word Press cílené rozbalit jako :~# root do prázdného adresáře: /var/www/html
A navodit tento výchozí stav:
U vyobrazení editací zip souboru vidíme jeho kořenovou strukturu adresářů a „drobný“ nesoulad a v čem ?:
Prostým unzip-em,tedy pouhým rozbalením zdrojového adresáře /wordpress-6-.0.2.zip://wordpress to pravém ořechové není, co bez dalších parametrů bychom našli v cílovém adresáři jako spíš nežádoucí a výchozí kořenový adresář naší aplikace v podadresáři /wordpress našli, což není zrovna pro výchozí adresaci na /localhost/wordpress to, co by se mělo na budoucím webu zrovna implicitně spouštět.
Je tedy možná varianta označením celé struktury rozbaleného stromu zip souboru tak jak jej vidíte vlevo prostě kliknout a máte caa půl hodiny času, než se operace rozbalení v prázdném cílovém adresáři ve: /var/www/html rozvine a dokončí.
Než se do cílového a výchozího adresáře pro webovou aplikaci ve: /var/www/html rozbalení zdárně dokončí (ve výchozím stavu tam byl již odstraněný výchozí soubor /index.html, který je třeba bezodkladně odstranit předem, aby nedošlo ke kolizi s obdobným souborem naší nové prvotní aplikace blogu Word Press, máte tedy dost času se připravit na další kroky samotné instalace:
A toho dosáhneme jednak instalací utility unzip opět ukončením MComandéru klávesou F10 a návratem do samotného terminálu
jako :~# root instalací, či ověřením zmíněné utility unzip, zda-li je již v systému aktivní:
1 2 3 4 5 6 7 |
:~# apt install unzip Načítají se seznamy balíků… Hotovo Vytváří se strom závislostí… Hotovo Načítají se stavové informace… Hotovo unzip je již nejnovější verze (6.0-26ubuntu3). 0 aktualizováno, 0 nově instalováno, 0 k odstranění a 0 neaktualizováno. :~# |
do prázdného adresáře: /var/www/html
Webové rozhraní blogu Word Press-u: wp-admin/setup-config.php
A je tu kýžená přihlašovací obrazovka, kde se dozvídáme, jde tedy jed o výchozí metu, do světa internetu a že následuje vstup do konfigurace multi-funkčního a multi-jazykového redakčního publikačního systému Word Press, jako platforma jímž se Vám otvírá celý svět a vy jemu !
V mnohém vám bude práce v tomto prostředí připomínat práci s vyspělým textovým editorem, který jste si zřejmě již mnohokráte odzkoušeli a to je také cesta pro Vaše první a možná i další kroky k naplnění obsahu zde i obráceně za použití stylů a formování hierarchie nadpisů doplněných tzv. „URL“ modře podbarvené odkazy na těch na Vašich stránkách související obsahem klíčových slov, vyjadřující především podstatu obsahu, jak zde tak i stránky a vnořené texty v nich se nacházející a vnořené i externí URL i ze Světa kolem Vás.
Jde o svět tzv. klíčových slov (Štítků/Tagů a Rubrik v pojetí tohoto redakčního systému), jenž vyjadřují elementární obsah, jenž budou využívat právě vyhledávače vnořujících se do mohutných spoust textových obsahů Světa internetu, hledajíce shodu v pojmu všeho z Vašeho dotazu s obsahem i a především jinde, jelikož řečí internetu je právě text klíčových slov !
K tomu určené vyhledávače soustřeďuji právě klíčová slova (Štítky,a Rubriky), a ty vyspělejší i a celé URL Odkazy) tak, jak je zadávají jednotliví uživatelé.
Korigují případné chyby (pravopis, odborné výrazy apod,) což vyhledávání samotné nebývale usnadňuje a optimalizuje za pomoci tzv. „Umělé inteligence“, ke které můžete svým konáním i neblaze přispět sami, ale to jistě nechcete zadáváním různých nepohodlných narativ a vulgarit apod., jež mohou zablokováním až domény samotné zhatit celou Vaši činnost, tedy až zablokováním z titulu neviditelné ruky Správce všeobecného obsahu.
Přihlášení se k předvolené uživatelské databázi: /wp-admin/setup-config.php?step=1, uživatelská databáze a přihlášení se k ní.
- Database name
- Database username
- Database password
- Database host
- Table prefix (if you want to run more than one WordPress in a single database)
Což znamená že:
- Database Name=wordpress nahradíme názvem námi zvoleným názvem, příkladně: UL20FT.
- Username=username nahradíme názvem námi zvoleným názvem uživatele, příkladně: UL20FT
- Password=********
- Databáze Host=localhost je správně !!!
- Table Prefix=wp_ představuje příponu (příznak) pro obsah polí záznamu zvolené uživatelské databáze. Jedna uživatelská databáze může a také nemusí obsahovat tabulky i pro jiné webové aplikace, tedy nejen pro tuto, jako je zrovna Word Press.
Zde nás administrace upozorňuje na součinnost další operace a nutnosti učinit konfigurační soubor Word Press-u „wp-settings.php“ zapisovatelným.
(F3/F4), F4 Upravit a dokončit operaci v předchozím webovém okně. a po pokročení do administrace na webu v mc zkontrolujte změnu a uložte !